Ceyrek2710

Çeyrek Altın Değer Kazanmaya Devam Edecek mi?

Günümüz şartlarında dünya genelinde ciddi anlamda birçok para değer kaybediyor. Türk insanının en güvenli yatırım aracı olarak gördüğü altın piyasası, paranın değer kaybetmesiyle doğrudan etkilidir. Bu değer kaybetmelerin en büyük sebebi Covid-19 salgınıyla oluşan pandemidir. Pandemi piyasada büyük bir güvensizliğe neden oldu, piyasalarda hareketlilik oluşturdu.

Altın borsasında ise yükselişe zemin hazırladı. Uzunca bir süre yükselişte devam eden altın bir noktadan sonra düşüşe geçti ve yeni bir dengeye kavuştu. Ancak altın yorumcularının altının geleceğiyle ilgili olumlu konuştuğunu, yükselişin uzun vadede süreceğini düşündüğünü belirtmekte fayda var.

Pandemi sürecinin piyasalardaki üretime ket vurması, büyük firmaların üretimi yavaşlatması hatta durdurmasıyla sonuçlandı. Üretimin olmadığı bir ülkede ise döviz ve altın yükselişe geçti. Üretimdeki bu yavaşlama piyasalarda olumsuz etkilere sebep oluyor, ülkeleri piyasaya para basmaya zorluyor. Para basmak kulağa hoş gelen bir tabir olsa da halk ve ülkeler açısından hiç de parlak bir fikir değil.

Peki, bir ülkenin para basması ne demek? Para basılması altın fiyatlarını neden etkiler?

Bu soruları şöyle cevaplayabiliriz. Ülkeler para basarken genelde karşılığında altın rezervlerini gösterirler, yani bir karşılık gösterilir. Piyasaya para basmak, basılan para biriminin değersizleşmesi demektir. Ülkelerin para basması para değerini düşürür ve böylece altın fiyatları ters orantılı bir şekilde yükselmeye başlar.

Altının para karşısında sert durması altını güvenli liman olarak adlandırmamıza sebep oluyor. Uzmanlara göre Covid-19 kaynaklı pandemi etkilerinin geçmesi birkaç yıla yayılacak gibi duruyor hal böyle olunca ülkeler para basmaya devam etmekten geri durmayıp altın fiyatlarında yükselişe sebep olacaklardır.

2020 ile beraber bu yükselişi hepimiz biliyoruz zaten fakat bu yükselişin ne kadar devam edeceğine dair birçok farklı senaryo yer alıyor. Bahsettiğimiz pandemi koşulları göz önünde bulundurulduğunda ve bununla birlikte ithalat - ihracat yavaşlamaları, üretimin sekteye uğraması ve hatırı sayılır istihdam sağlayan şirketlerin küçülmeye gitmesi, işsizlik sorunu, basılan paralarla birlikte yükselen enflasyon ve bunun gibi birçok sebepten ötürü altın piyasası olumsuz etkilenmektedir.

Özetleyecek olursak tüm gelişmeler sonucunda ülke paraları karşısında altın sert duruşunu koruyup şartlar düzelmediği sürece yükselmeye devam edeceğinin sinyallerini açık bir şekilde veriyor.

Kulce20.10

Külçe Altının Dünya Borsasındaki Yeri

Altın periyodik tabloda Au olarak gösterilen bir elementtir. Latince adı Aurum olan element “ışıldayan, parlayan” anlamına gelir. Altın tüm metallerden farklı olarak sarı renkte bulunur ve diğer metaller gibi kararma bozulma gibi olumsuz değişimlere asla uğramaz. Bu durum altını değerli kılan etmenlerden biri haline getiriyor.

Altın geçmişten günümüze tüm toplumlarda önemli bir yer edinmiştir. Kimi toplumlarda güç göstergesi kimi toplumlarda ihtişam göstergesi olmuştur. Altının asıl kullanım amacı yatırımdır. Tarih boyunca ve günümüzde birçok ülke paralarını altın rezervine çevirerek muhafaza etmekte ve değerlendirmektedir. Altın hem geleneksel hem de modern bir yatırım madeni kabul edilir. Yatırımda güvenli, uzun vadede kazandıracak bir araç arayanlar altına eğilim gösteriyor.

Ülkeler ellerinde bulundurdukları rezervleri külçe altın olarak tutarlar. Külçe altın bu sebeple yatırımlık altın olarak anılıyor. Külçe altının borsada işlem görmesi dünya çapında değerli olduğundan kaçınılmaz oluyor. Borsada değer gören altın, en çok dünya borsasında hareketlilik kazanıyor. Külçe altının dünya borsasındaki değeri, ülkelerin rezervlerine, piyasanın arz ettiği altın miktarına ve alınan altın miktarına göre eksi - artı yönde hareketleniyor.

Türk ve Dünya Borsalarının Güvenli Limanı Külçe Altın

Türk borsalarında en çok işlem yapılan kıymetli fonlardan, madenlerden biri elbette altın oluyor. Altının her formu borsada değer kazanıyor, ilgi görüyor. Türk ve dünya borsalarında külçe altın güvenli yatırım sıfatını hala koruyor. Altının dengeli yükselişi, hala güvenilir oluşu aslında piyasalardaki hareketlilikten, ülke krizlerinden, küresel sorunlardan ve pek tabii para basılmasına bağlı olarak gelişen paranın değersizleşmesinden kaynaklanıyor.

Külçe altın ile borsada işlem yapabilmek için diğer borsa ürünlerinde olduğu gibi çok kapsamlı derinlemesine bir bilgiye gerek duyulmuyor. Dünya borsasında külçe altın ile işlem yapmak az çok piyasa takibi ile çok kârlı bir yatırım haline geliyor. Ulaşılabilirlik ve pratiklik külçe altının borsa hacmini artırmada etkili diyebiliriz. Külçe altının borsadaki hareketliliği nasıl, ne yönde ilerleyecek spesifik bir analiz yapmak zor ancak uzun vadeli yatırımcıların borsada kazançlı çıkacağı öngörülüyor. Yatırımcılar, altının güvenli olduğu kadar şaşırtıcı da olduğunu hatırlatarak aslında öngörülemez sebeplerle altın yatırımcılarını kötü sürprizler bekleyebileceğini belirterek uyarılarda bulunuyor.

13102020

Altın Fiyatlarını Etkileyebilecek Faktörler Nelerdir?

Geçmişten günümüze toplumumuzda en yaygın olarak yapılan yatırım türü altın olmuştur. Altın yatırımlarının yaygınlığı helal bir yatırım aracı olması aynı zamanda düğünlerde önemli bir rol oynuyor olmasıdır. Aslında altın geleneksel Türk toplumu için güvenilir liman kabul edilir, bu yüzden de değerini asla kaybetmez, yatırım planlarının odağında yer alır. Altın, hayatımızda bu kadar yer kaplarken altının inişleri ve çıkışları neredeyse herkesi yakından ilgilendirir. Altına yatırım yapanlar kadar evlilik hazırlığında olan hatta yakın zamanda bir düğüne davetli olanlar için bile altın fiyatları önemli. Peki, altın fiyatlarını etkileyebilecek faktörler nelerdir? İnceleyelim.

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler şöyledir;

Ülkelerin piyasaya para arzı: Ülkeler kriz ve savaş gibi durumlarda ekonomiyi hareketlendirmek için piyasaya para arz ederler yani para basarlar. Para basılması paranın itibar kaybetmesine sebep olur böylece altın fiyatları yükselişe geçer.

Faiz oranları ve politikaları: Faiz oranlarının yükselmesi insanların yatırımlarını doğrudan etkiler ve önemli bir yatırım aracı olan altın, faiz durumuna göre aşağı veya yukarı yönlü bir hareket gösterir. İyi bir altın yatırımcısı faizleri yakından takip eder, dövizdeki artışı da hesap ederek altın yatırımını şekillendirir.

Arz ve Talep: Bazı zamanlarda arz talep dengeleri bariz bir şekilde değişkenlik gösterdiğinde piyasalar bu durumdan etkilenir ve altın piyasası da otomatik olarak etki sınırları içerisinde yer alır, fiyat değişkenliğine uğrar.

Enflasyon: Enflasyon yükseldikçe genel anlamda altın fiyatları da yükselmektedir. Enflasyonun altın fiyatlarına etkisini gözlemlemek için enflasyon arttıkça altın fiyatlarını incelemek yeterlidir. Ülkeler ve Altın Rezervleri: Bazı ülkeler kasalarında yüklü miktarda altın rezervi bulundurur. Ülkelerin altın alıp satması altın piyasalarını etkilemektedir. Örnek olarak elinde altın rezervi bulunan bir merkez bankasını verecek olursak eğer sattığından daha fazla altın alıyorsa bu durumda altın fiyatları grafiğimizde yukarı yönlü ivme kazanacaktır.

Altın fiyatlarını etkileyen bu unsurlar haricinde ülkelerdeki sorunlar, küresel krizler de göz önünde bulundurulmalıdır. İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgını, altın fiyatlarında sıçrama yarattı. Virüse son verecek bir aşının henüz bulunmaması üretimde yavaşlamaya, güvensizliğe ve piyasaların yükselişe geçmesine sebep oluyor.

05102020

14 Ayar Altın için 2020 Yıl Sonu Beklentisi Nedir?

Altının saflık oranına göre altınlar çeşitleniyor. Dünyada karat ülkemizde ise ayar olarak biliniyor. 24 ayar yüzde yüz saf altınken 14 ayar ise yüzde 58,3 oranında saf altındır. Altın yatırımında gram, çeyrek gibi altınlar ön plandayken takı alışverişlerinde 14 ayar altınlar öne çıkıyor. 14 ayar altın, şekillendirmesi oldukça kolay olan ve binbir çeşit takıya dönüşebilen bir altın özelliği taşıyor. 14 ayarın işçiliği diğer altınlara göre daha fazladır. Bu nedenle pahalı alınan 14 ayar bir takı, satılacağı zaman alış fiyatının çok altında değer görüyor. Bu nedenle yatırım amaçlı altın alışverişlerinde 14 ayar altın çok önerilmez ve tercih edilmez. 14 ayar altının 2020 yılı beklentisini yıl içerisindeki dalgalanmalarına göre yorumlamak mümkün.

14 Ayar Altının 2020 İstatistikleri

14 ayar altının 2020 sonunda hangi seviyelere ulaşacağını öngörmek için ihtiyacımız olan şey bu yılın istatistikleridir. Ocak 2020’de 14 ayar altın piyasada 166 ₺ ile işlem görüyordu. Bu fiyat birkaç liralık artışla seyrini korurken takvimler Şubat - Mart ayını gösterdiğinde 14 ayar altının işlem fiyatı 190 ₺ seviyelerine ulaştı. 14 ayar altında kısa sürede 30-40 liralık ciddi bir artış gösterdi. Sonrasında tüm dünyada ortaya çıkan Covid-19 salgını ve akabinde pandemi ilan edilmesi altın fiyatlarında genel yükselişe sebep oldu. Mart sonlarında 14 ayar altın 179 lira civarındayken Nisan ayında 232 liraya sıçradı.

Altın yatırımcıları pandemi sürecinde kazançlı sonuçlar aldı ancak piyasada altın alışverişlerinde dengesizlikler ortaya çıktı. Elinde nakit olan yatırımcılar altının yükseliş trendinin devam edeceğini öngördü ve yatırımını altına yönlendirdi. Bu süreçte 14 ayar dâhil tüm altınlar değer kazandı ve yatırımcısını sevindirdi. Ekim ayı itibariyle 14 ayar altın 207 liradan işlem görüyor.

2020 yılının en yüksek 14 ayar altın fiyatı ise 318 lira oldu. 2020 yılı sonunda 14 ayar altın beklentisi 350 lira civarındadır. Elbette altın piyasasında yükselişler olduğu gibi ciddi düşüşler de yaşanabiliyor. Salgının kontrol altına alınma olasılığında altın piyasasında dengeli ilerleyiş sürecektir aksi bir durumda ise yükselişe devam edecektir. Altın analizleri yükselişin devam edeceği yönünde ancak spesifik bir rakam verilemiyor. Altın yatırımlarınızda riskleri minimize etmek için Ankara Altın Borsası blog sayfamızı okumaya devam edebilir, piyasalarla ilgili tüyolar alabilirsiniz.

Yatirimamacli

Yatırım Amaçlı Hangi Altın Alınmalı?

Altın yatırımı yapmaya karar verenlerin karşısına çıkan soru hep aynı: Yatırım yapmak için hangi altını tercih etmeliyim? Uzmanlar bu soru işaretini piyasa yorumları ile ortadan kaldırıyor. Birikiminizi değerlendirmek, zaman geçtikçe katlamak istiyorsanız eğer yatırım altını seçiminizi iyi yapmalısınız. Seçenekleriniz; gram altın, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını ve bilezik gibi 22 ayar takılar. Peki, bu altınların hangisi daha fazla getiri sağlıyor, hangisi uzun vadede daha güvenli? Ankara Altın Borsası olarak piyasayı anbean izliyor, analiz ve blog içeriklerimizle altın yatırımcısına yardımcı oluyoruz. İşte size yatırım altını ile ilgili ipuçları:

Hangi Yatırım Altını?

Yatırım altını seçeneklerini sadece mevcut piyasa fiyatlarına göre değil genel çerçevede yıllar içerisindeki gelişimine göre değerlendirmek gerekiyor. 2020 yılı için altın piyasalarının yatırımcısının yüzünü güldürdüğünü söylemek mümkün. Altın grafikleri incelendiğinde altının zaman içerisinde durgunlaştığı hatta düşüşe geçerek yatırımcısına panik yaptırdığı gözleniyor. Ancak 2020 yılında altın yatırımını incelediğimizde en çok kazandıran yatırım aracı kabul ediliyor. Yatırım altını olarak ise gram altın öne çıkıyor.

Çeyrek Altın mı? Bilezik mi?

Yatırım altını elbette gram olmak zorunda değil. Birçok kişi için takı almak ya da gelenekselleşmiş çeyrek altın birikimi yapmayı tercih ediyor. Gram, çeyrek, cumhuriyet, bilezik türleri arasında en avantajlısı gram akabinde ise çeyrek altın ve 22 ayar işçiliği olmayan bileziklerdir. Yatırım altını olarak grama alternatif çeyrek, yarım ya da tam altın tercih edebilirsiniz. Takı formunda altın yatırımında ise düz bilezikler öneriliyor.

Altın İşçiliği Nedir? Neden Önemli?

Yatırım altını araştırmasında işçilik maliyeti terimini mutlaka duyacaksınızdır. İşçilik maliyeti altının alış ve satış fiyatının farklı olmasını sağlayan tasarım emeği, maliyetidir. İşçilik maliyeti önemli bir konu çünkü altınların satışında ciddi bir yüzde ile işçilik maliyeti kesintisi olabiliyor. İşçilik ne denli az olursa altından elde edilen kazanç o denli yüksek olur. Elbette dijital bankacılık sistemiyle altın yatırımı yapanlar için işçilik maliyeti sorun olmaktan çıkıyor. Bankada altın hesabı açtırmak, fiziki altın yatırımına oranla çok daha avantajlıdır.

ankara altın borsası android uygulaması
ankara altın borsası ios uygulaması

Ankara Altın Borsası Bu web sayfasının tüm hakları Ankara Altın Borsası LTD ŞTİ'ye aittir.