Güncel Atın Haberleri:

Altın Piyasası Nasıl İşler?

Altin%20piyasasi%20nasil%20isler%20blog

Altın Piyasası Nasıl İşler?

Kısa vadeli yatırım amaçlayanların çoğu altın piyasasından yararlanmaktadır. Her daim değerli olan ve dünyanın her yerinde bu değere sahip olan altın son derece önemli bir madendir. Altın yatırımlarının yapılmasında ise piyasanın işleyişi hakkında bilgi almanın yanı sıra takibin yapılması da gerekmektedir. Doğru bir yatırım işleminin yanı sıra istenen kazancın elde edilmesi işlemlerinde takibin gerçekleştirilmesi lazım gelir.

Dolarda Yaşanan Dalgalanma Altın Piyasasına Etki Eder mi?

Altın piyasasının takibinin yapılması işlemlerinde gerçekleştirilecek olan işlemlerde bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Bu detaylarda ise dolar da etkindir. Uluslararası piyasa içinde altın değeri dolar ile ifade edilir. Bu nedenle de dolarda yaşanan düşüş ya da yükseliş altın üzerinde etki etmektedir. Dolar dövizinin Euro dövizine göre değer kazanması durumunda altın fiyatlarında düşüş yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra tersi durumun yaşanması durumunda ise altın fiyatlarında yükselme görülmektedir. Türkiye’de sadece dolardaki değişimler değil aynı zamanda enflasyon değerleri ya da enflasyon beklentileri de altın fiyatlarında değişime etki etmektedir.

Altın Piyasasının Çalışması

Altın piyasası ülkemizde 09.30 ile başlar. Bu saat ile beraber dalgalanmalar başlamak ile beraber saat 13.00’e kadar devam eder. Sonrasında 15.00 ile başlayan işlemler 17.15 saat ile beraber kapanır. Ülkemizde altın piyasasının kapanması akabinde Londra piyasası açıktır. Londra piyasasının kapanması ile ABD, ABD’nin kapanması sonrasında ise Uzakdoğu piyasası açılmaktadır. Tüm dünyada sürekli olarak altın fiyatlarında değişim görülmektedir. Tüm dünyada yaşanacak olan ekonomik değişimler ise altın fiyatlarının etkilenmesinde etki etmektedir. 24 saat içinde 1 gram altın fiyatı sürekli dalgalanıp değişim göstermektedir.

Altın Yatırımları

Altın has ve hurda olarak farklı şekillerde fiyatlandırılır. Has altın yani katışıksız ve saf olan altın yatırımda en çok kullanılan altındır. Bunun ile beraber alınan ziynet eşyalarının belli bir zaman sonrasında ya da kısa vadede bozdurulması gibi işlemlerde ise yatırımın adı hurda altındır. Hurda altın piyasasında altın alımı yapılması sonrasında kuyum tarafından eritilmesidir. Hurda ya da has altın alım işlemleri sonrasında kısa vadede yatırım yapmanın yanı sıra uzun vadeli olarak da işlem yapılabilir.

Enyenialtborsa

Altın Borsası Kaçta Açılıyor?

Altın dünya üzerinde en çok yatırım amacı ile kullanılan madendir. Alım işlemleri sonrasında satış ile kazanç elde etmek için ise düzenli olarak takibin yapılması lazım gelir. Yatırım amacı ile satın alınacak veya satışın yapılmasında sürecin nasıl işlediğinin ya da günün hangi saatlerinde satışın alımın yapılacağının da bilinmesi gerekir. Bununla beraber altın alım ya da satış işlemlerinin en erken ya da en geç hangi saatlerde yapılması gerektiğin bilinmesi son derece önemlidir. Altın borsasının takibi ise bu detaylara hâkim olmak için düzenli olarak incelemeniz gereken bir yerdir. Altın borsası kaçta açılır, kaçta kapanır gibi detayları bilerek ilk işlem ya da son işlem saatlerini öğrenmenin avantajını elde edebilirsiniz. Gün içinde faaliyet gösteren altın borsası belli oranlarda düşüş ya da yükseliş yaşamaktadır. Elde edilen bu dalgalanmaların takip edilmesi ise kazanç elde etmenizi sağlarken zarar etmemeniz için de önemlidir. Türkiye’de altın borsası saat 09.30 ile faaliyete başlamaktadır. Gün içinde yaşanan dalgalanmalar akabinde ise 13:00’da sona erer. Bunun sonrasında 15.00 ile 17.15 arası faaliyet gösterir. Gün içinde altın piyasası birden fazla dalgalanma yaşamaktadır.

Altın Borsası Kapanışı Sonrasında Alım ya da Satış Yapmak Mümkün mü?

Yatırım amacı ile tercih edilen altın madeninden aradığınız kazancı elde etmek için ise borsanın takibinin yapılması gerekir. Altın borsası gün içinde farklı faaliyetler içinde olup iniş çıkışların yaşandığı yerdir. Farklı seans aralıkları ile belirlenen altın fiyatlarını detaylı olarak inceleyerek gün içinde alım ya da satış yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra altın borsasının kapanışı sonrasında ise alım ya da satım gerçekleştirmek mümkündür. Kapanış sonrasından ise piyasa içi olan fiyatlardan farklı olarak sunulmaktadır. Gerçekleştirilecek olan işlemde borsa da oluşan dalgalanmadan farklı fiyat ile sunulan tekliften yararlanarak alım yapmanın yanı sıra altın satışı yaparak da altınınızı nakite çevirebilirsiniz. Altın borsasında yaşanan dalgalanmalar sebebi ile satış ya da alımların yapılmasında komisyon alımı yapılarak güvence altına alınma gerçekleştirilir. Bu nedenle de farklı fiyat sunulur.

Blogaltbrs

Hurda Altın Nasıl Eritilir?

Altın ürünlerinin büyük bir kısmı saf altından elde edilmez. Birçok farklı durumda hurda altından da destek alınır. Eşsiz bir maden olan altın, doğru şartlar altında son derece değerlidir. Altından gerçek değerini elde edebilmek istiyorsanız hurda altının ne olduğunu bilmelisiniz.

Orijinal haliyle kullanımda olmayan altınlara hurda altın adı verilir. Hurda altın, eritilmesi ve farklı bir şey üretilmesi için geri dönüştürülebilen bir altındır. Kullanılmayacak olan altınlar işlenmesi için hurda altın kategorisine alınır. Hurda altın çeşitleri içerisinde birden fazla altın içeren eriyik lotu içerisinde eritilir.

Hurda altının içerisinde saf altının elde edilmesi için elementlerine ayrıştırılması gerekir. Hurda altınlar rafine edildiği zaman bütün saflık derecelendirmelerine hazır olarak tekrar altın sanayisine geri döner. Bu işlemlerden sonra ürün değerinde herhangi bir eksilme söz konusu değildir.

Özel Eritme Ocakları

Hurda altınlar ortalama bin derecelik özel ocaklarda eritilir ve kişilerin isteğine göre de makinelerde işleme tabi tutulabilir. İstenen grama göre ayarlama yapılabilmesi mümkündür. Hurda altından elde edilen bilezik, kolye ve küpe gibi ürünler lazer makinesiyle talepleriniz doğrultusunda tekrar şekil alabilir.

Çoğu kişi hurda altınları bu açıdan da değerlendirmeyi tercih edebilir. Bunun için profesyonel çalışmalar yapılması gerektiği ve hurda altının değerini kaybetmemesi için son derece dikkatli olunması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Hurda Altın Nasıl Tartılır ve Ölçülür?

Hurda altınların en belirgin özellikleri saflıklarıdır. Hangi bileşenin yüzde kaçının gerçek altından oluştuğunu ve parçaların diğer metalleri ne kadar içerdiği böylelikle belirlenebilir. Saflık oranları karat cinsiyle ölçülür ve objenin sahip olabileceği en yüksek altın içeriği 24 ayardır. Bu ayar saf altının karat ayarı olarak da adlandırılır. Karatı yüzdeye dönüştürebilmek için mevcut karat sayısını 24’ bölebilmeniz mümkündür. Örneğin, 14 ayar bir yüzüğü hesaplamak istiyorsanız 14 : 24 = %58,3 saf altın oranını elde edebilirsiniz.

Hurda altınlar söz konusu olduğu zaman elinizdeki ürünün ne kadar gösterişli olduğunun bir önemi olmaz. Alıcılar daima ürünün üretiminde kullanılan altın malzemesi ve özel oranlarıyla ilgilenecektir.

Altblog

Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altın Hangisi?

Yatırım amacı sebebiyle bir altın aldığınız zaman değer kaybı yaşamanızın düşük oranlarda olduğu seçeneklere yönelmelisiniz. Altınların türlerine göre değer kaybı oranlarında değişiklikler ortaya çıkabilir. Bu sebeple, yatırım yapacağınız zaman bazı faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Kayıp yaşamak istemiyorsanız aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bilezik

Yatırım amaçlı altın istiyorsanız bilezikleri tercih edebilirsiniz. Ancak yeni bir bilezik alırken tercihinizi işçiliği olmayan düz modellerden yana kullanmalısınız. Bilezik satın alırken işçilik ücreti ödeyeceğiniz için bu ayrıntıya dikkat ederek ekstra işçilik ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Düz modeller yatırım yapılacağı zaman her zaman daha avantajlıdır.

Gram Altın

Gram altın satın alırken işçilik ve komisyon gibi durumlardan dolayı ek bir ücret ödemenize gerek yoktur. Hem kuyumcu hem banka aracılığıyla alım ve satım işlemlerini yapabilirsiniz. İşçilik ücretlerinin olmaması ve kolay ulaşılabilir olması ise bozdurduğunuz zaman değer kaybetmemesine yol açar.

Külçe Altın

Yüksek bütçeli bir yatırım yapmak istiyorsanız en karlı altın türleri arasında külçe altınlar da yer alır. Külçe altınlarda komisyon ve işçilik ücreti bulunmaz. Bu altın türüne ister kuyumcular aracılığıyla ister banka aracılığıyla erişebilmeniz mümkündür.

Hurda Altın

Hurda altın genel olarak bilinmeyen altın türleri arasında yer alır. Hurda altınlar kullanılmış eski altınlar olarak öne çıkar. Bu altın türlerini sattığınız zaman kar elde edebilirsiniz. Satın aldığınız fiyat üzerinden satabilmeniz söz konusudur. Yatırım amacıyla altın almak istiyorsanız hurda altınları tercih edebilirsiniz.

Burma ve Düz Bilezik Ne Kadar Değer Kaybeder?

Burma ve düz bilezikler aynı kalıplarda üretilmesine rağmen işçiliklerinden dolayı birtakım farklılıkları içerisinde barındırır. Çok fazla önemsenmeyecek olan bu farklılıklar sebebiyle genel olarak burma bilezik tercih edilir. Bu sebeple, satış esnasında yatırımcılar zararlı çıkabilir. İşçilik maliyeti ortaya çıkan bu zararın en önemli sebepleri arasında yer alır. Düz bileziklerin işçilik maliyeti daha az olduğu için uzun vadeli yatırımlar söz konusu olduğu zaman bu tür altınların tercih edilmesi gerektiği ortaya çıkar. Hangi tür altın olursa olsun yatırım amacınız var ise uzun vadeli düşünmeniz gerekebilir.

Altbrsyn

Altın Ne Zaman Almak Gerekir?

Altını aldığınız banka ve kuyumcunun kim olduğu, alış ve satış yaptığınız günler elde edeceğiniz kazancı doğrudan etkileyebilecek en önemli ayrıntılar arasındadır. Tahminlerde bulunmanın zorlaştığı ve fiyatların sürekli inip çıktığı özel durumlarda kar etmek için bazı önemli altın alım ipuçlarına dikkat etmelisiniz.

Kuyumculara Hangi Gün Gidilmeli?

Haftanın ilk yarısı söz konusu olduğu zaman genellikle altın fiyatları %40 daha ucuz olarak öne çıkar. Haftanın 2. Yarısı ve cuma günleri fiyatlarda %20 oranında ufak bir artış görülebilir. Aynı zamanda dönemsel olarak da fiyatlarda dalgalanmalar söz konusu olabilir. Bunun için piyasaların doğru şekilde takip edilmesi ve analiz edilmesi son derece önemlidir.

Şehir Merkezleri New York Borsası

Döviz piyasalarında fiyat farkının en az olduğu yerin Kapalıçarşı olduğu uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyor. Şehir merkezlerinden uzaklaşmaya başladığınız zaman fiyatlar arasında büyük farklılıklar görmeye başlayabilirsiniz. Örneğin, Kapalıçarşı’daki gram altın üzerindeki fiyat farklılığı 50 kuruş olabilirken, semtinizdeki bir kuyumcuda bu farklar 2-3 liraya kadar oynayabilir.

Altın piyasalarında fiyatların belirlendiği saatler 11:30 ile 12:00 arasındadır. Saat 15:30 civarında New York borsası açıldıktan sonra yeni fiyatlar oluşmaya başlayabilir. Öğleden sonraki fiyatların daha gerçekçi olduğu bilinmektedir. Sabah saatlerinde genel olarak bir önceki günün fiyatlarından satış yapılır.

Altın Piyasası Kaçta Açılır?

Piyasaların açılış ve kapanış saatleri belirlidir. Altın alacak kişilerin bu saatlere göre hareket etmesi tavsiye edilir. Türkiye’de altın piyasalarından alım yapabilmek için günde iki ayrı uygulamadan yararlanabilirsiniz. Sabah 9:00 – 13:00 arasındaki altın alımı ilk bölümdür. Altın piyasalarının diğer açılış aralığı olan ikinci bölüm ise 15:00 ve 17:15 arasıdır.

Altın alacak kişilerin dünyada meydana gelen olayları yakından takip etmesi ve buna göre bir yol izlemesi gerekir. Küresel jeopolitik riskler altın fiyatları üzerinde büyük bir etkiye yol açar. Aynı zamanda piyasadaki nakit akışı da altına olan talebin artmasına yol açar. Bu durum altın fiyatlarının yükselmesine sebep verir. Küresel faiz oranları da altına olan talebin yükselmesine sebep olur. Bu sebeple, altın fiyatları yükselir.

ankara altın borsası android uygulaması
ankara altın borsası ios uygulaması

Ankara Altın Borsası Bu web sayfasının tüm hakları Ankara Altın Borsası LTD ŞTİ'ye aittir.