Güncel Atın Haberleri:

Altın Piyasası Nasıl İşler?

Alt%C4%B1n%20Piyasas%C4%B1

Altın Piyasası Nasıl İşler?

Türkiye’de ve dünyada birçok kişi yatırımlarını altından yana kullanmaktadır. Altın yatırım alanında kısa vadede kar elde etmek için ideal olan bir seçimdir. Gün içinde altın bozdurmanın yanı sıra satın alma işlemlerinde yer açabilirsiniz. Altın borsasının düzenli olarak takip edilmesi işlemleri ise istenen altın karlığını elde edebilirsiniz. Altın piyasasının işleyişinde gün içinde iki etabın takibinin yapılması son derece önemlidir. Altın piyasası etaplarından yararlanarak gün içindeki tüm hareketliği inceleyerek istediğiniz zaman yatırım yapma ya da yatırımlarınızı bozdurarak nakit kara kavuşmanız da mümkün olur. Altın piyasasının gün içinde olan hareketliğinin yanı sıra kapanış sonrasında da bozdurma işlemlerine yer açabilirsiniz. Fakat bu aşamada bozdurma da kapanıştan farklı fiyatlandırma ile karşılaşabilirsiniz. Bu da yatırımınızda zarar elde etmenize de sebep olabilir.

Altın Borsası Etapları Nelerdir?

Ülkemizde gerçekleştirilen altın yatırımları altın borsasında takip edilerek yükselişi ve düşüşü detaylı olarak incelenebilmektedir. Altın borsası açılışı ülkemizde 09.30 ile başlamaktadır. Sabah saatlerinde başlanan hareketlilik ise 13.00’a kadar devam etmektedir. İlk etabım 13.00 saatleri ile tamamlanması ile beraber ikince etap başlangıcına sıra gelir. 15.00’de başlayacak olan ikinci etap ise 17.15’e kadar devam eder. Bu saat dilimleri arasında yapılacak olan takiplerde yaşanan hareketlilik ise son derece dikkat çeken özelliklere de sahip olabilmektedir. Altın borsası takibi sırasında da yatırımınızı bozdurarak kar elde edebilirken aynı zamanda düşüş sırasında da yatırım amacı ile satın alma işlemlerini de tamamlayabilirsiniz.

Altın Borsası Etaplarının Takibi

Yatırımlarında altın tercih edenlerin piyasayı takip etmesi son derece önemlidir. Piyasa da yaşanan hareketliliğin gün içinde detaylı olarak takip edilmesi ise avantajları elde etmenize olanak sunarak kısa sürede kara geçmenize de destek olur. Altın borsasının etaplarının takip edilmesi işlemlerinde ise Ankara Altın Borsası sayfamızdan yararlanabilirsiniz. Yatırımlarınız ile ilgili birçok bilgiyi edinebileceğiniz sayfamıza ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Altının yanı sıra döviz yatırımlarınızı da adresimizden yararlanarak takip edebilirsiniz. Hemen üyeliğinizi gerçekleştirerek sunulan avantajlara da sahip olabilirsiniz.

0604altin

Altın Borsası Kaçta Açılıyor?

Birçok kişi yatırımlarını altında değerlendirmektedir. Ziynet olarak alınan altının yanı sıra yatırım amaçlı olarak alınarak kısa dönemli kar edilmek için de altından yararlanılmaktadır. Altın borsasının takibinin yapılması ile beraber altın yatırımlarınız hakkında detaylı bilgileri elde edebilirsiniz. Ülkemizdeki altın piyasası ilk faaliyetlerine 09.30 da başlamaktadır. Saat 09.30 ile başlayan faaliyetler 13.00‘e kadar sürmektedir. Bu süre sonrasında ise ilk etabın tamamlanması ile beraber ikinci etap başlamaktadır. 13.00 sonrasında 15.00 ile başlayan ikinci faaliyet ise 17.15’e kadar sürer. Bu etaplarda altında düşüşler ve yükselmeler yaşanmaktadır. Altın piyasasında yaşanan hareketliği detaylı olarak inceleyerek yatırımlarınız ile ilgili olarak kararları da almanız mümkün olur. Karlı oranları elde etmeniz durumunda bozdurma işlemine yer vermenin yanı sıra düşüş ile beraber yatırımlarınızı da artırabilirsiniz.

Altın Borsası Hakkında

Yatırım amaçlı olarak elde edilecek olan altın ile ilgili olarak istenen karın elde edilmesi için ise altın borsasının düzenli olarak takip edilmesi son derece önemlidir. Altın borsası açılışı sonrasında ilk etabın kapanışına kadar birçok dalgalanma süregelmektedir. İkinci etabın başlaması ve sonlanması arasında da bu dalgalanmalar devam eder.

Altın borsasında yatırımı olanların detaylı olarak gün içinde incelemeler yaparak bozdurma ve satın alma işlemlerine yer açmaları ise istenen karın elde edilebilmesine olanak sunar. Altın borsasını gün içinde düzenli olarak takip ettiğinizde piyasadaki hareketliğini görünce yatırımınız hakkında daha farklı uygulamalara yer vermenin önemini daha iyi kavramanızda mümkün olur. Altın borsası ikinci etabın kapanışı ile son bulmaktadır. Fakat sonrasında da bozdurma işlemine yer verebilirsiniz. Bu aşamada ise bozdurma işleminde farklı fiyatlandırmalar da yer alabilmektedir. Bu detaya da dikkat etmeniz önemlidir.

Altın Borsası Takibi

Altın borsasının düzenli olarak takip edilerek yatırımlarınızın durumu ile ilgili bilgileri anında öğrenmek için Ankara Altın Borsası adresimizden yararlanabilirsiniz. Hurda ve has altın fiyatlarının yanı sıra çeyrek, tam, cumhuriyet gibi altınlarında alış satış fiyatlarını adresimizden kolaylıkla takip edebilirsiniz. Sistemimize ücretsiz olarak üye olarak yatırımlarınız yapabilir ya da yatırımlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

2903Altin

Yatırım için Külçe Altın Almak Mantıklı mı?

Külçe altın aslında gram altın ile aynı özelliklere sahiptir. Sahteciliğin önüne geçilebilmesi amacıyla kapalı ambalajıyla ve değiştirilemeyen hologramlı yapısıyla satılır. Bu tür altının aynı zamanda özel bir seri numarası da bulunur.

Kuyumculardan yatırım amaçlı olarak külçe altın almak istiyorsanız ilk olarak ambalajı olup olmamasına bakmalısınız. Günümüzde güvenli bir yatırım aracı olarak görülen külçe altın uzun vadeli ve kısa vadeli yatırımlarda tercih edilir.

1 gramdan başlayan külçe altınlar 500 grama kadar çıkabilir. Külçe altın yatırımlarında ufak bir işçilik farkı ödenir. Mevcut altın piyasalarına bağlı olarak külçe altın fiyatlarında değişkenlikler olabilir.

Yatırım için Bankadan mı Kuyumcudan mı Külçe Altın Alınmalıdır?

Altın yatırımında insanların aklında yer alan sorulardan biri de altının ne şekilde alınacağıyla ilgilidir. Külçe altın alacaksanız kuyumculardan ambalajlı şekilde alabilirsiniz. Ancak yatırım amaçlı olarak uzun vadeli bir külçe altını almak isterseniz bankalardan almanız daha doğru olabilir.

Dijital bankacılık sistemlerinde altın almak ve satmak daha verimli ve pratiktir. Dilediğiniz zaman yatırım amaçlı olarak sahip olduğunuz altını satabilir ya da düşüş trendindeyken yeni altın yatırımı yapabilirsiniz.

Güvenilir Bir Yatırım Aracı mı?

Fiziki altın alım ve satımında tüketiciler daha az makas farkı öder. Bu durum kişilerin karlı olmasını sağlar. Fakat altın yatırımına daima al ve sat odağında bakmakta fayda olacaktır. Eğer yüksekken satarak düşüşteyken satın almak istiyorsanız dijital bankacılık hizmetlerine yönelebilirsiniz. Külçe altın yatırımı için kuyumcuları tercih ettiyseniz bankada bir kasa kiralayabilir ve güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Özel yatırımcılar için gramdan kilograma kadar ağırlıktaki külçeler en ideal seçenekler arasındadır. Fakat küçük külçeler (20 gram kadar) üretim maliyeti olarak yüksektir. Ticari külçelerde ise seri numarasının yanında ilave güvenlik işaretleri de yer alabilir. Altına yatırım yapılacağı zaman unutulmaması gereken uzun vadeli düşünmek olmalıdır. Her yatırım aracında olduğu gibi aşırı kısa vadeli düşünmemek gerekir. Bu ayrıntılara dikkat ettiğiniz takdirde birikimlerinizin değerlenmesini sağlayabilirsiniz. Altın hala güvenli liman olarak adlandırılan yatırım araçları arasındadır.

24blog

Yatırım Amaçlı Hangi Altın Alınmalı?

Altına yatırım yapmak isteyenlerin aklında genellikle hangi altına yatırım yapacaklarıyla ilgili soru işaretleri yer alıyor. Tasarruflarınızı en verimli şekilde değerlendirmek istiyorsanız sizler de doğru altına yatırım yapmalısınız.

Altın yatırımında en karlı olan seçeneğin gram altın olduğu biliniyor. Gram altın hem değerinde satılır hem işçilik maliyetine sahip değildir. Aynı zamanda gram altın kuyumcularda 1 ile 20 gram aralığında satılabilir. Hemen herkesin kendi bütçesine göre alıp satabileceği altınlar arasında gram altın bulunuyor.

Gram altın 22 ayar ve 24 ayar olarak satılabilecek özelliklere sahiptir. Altının en saf halinin 24 ayar olduğu unutulmamalıdır. Bu ayardaki seviyeler düşmeye başladıkça altın esnekliğini yitirir.

24 ayar altınlar esnek yapıda olduğu için ziynet altın ya da bilezik gibi takı yapımında kullanılmaz. Bu sebeple, takı üretimi için saf altına farklı metaller karıştırılır. Esnekliği düşüren bu durum dayanıklılığın artmasını sağlar. Örneğin, bilezikler çeyrek ya da yarım altınlar 22 ayar olarak üretilir.

Altın Yatırımı için Çeyrek mi Bilezik mi?

Altına yatırım yapmak istiyorsanız çeyrek, yarım, Cumhuriyet ya da bilezik de alabilirsiniz. Fakat bu tür altınlarda altın değerine ek olarak işçilik maliyeti yer alır. Maliyet altının fiyatını %10 oranında olması gerekenden daha tepeye çıkabilir.

İşçilik maliyetini daha az ödemek için iki çeyrek satın almak yerine bir yarım altın ya da iki yarım almayı değil tam altın almayı tercih edebilirsiniz. Bilezik satın almak isterseniz, düşük işçilik maliyetine sahip düz bilezikleri kullanabilirsiniz.

Altın Yatırımında İşçilik Neden Önemli?

Altına yatırım yapacağınız süreçte alış ve satış arasındaki fiyat farklılıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Altın alış ve satış arasındaki farklılıklar yatırımın karlılığını önemli bir şekilde ölçüler.

İşçilik maliyetinin mevcut olmaması gram altını diğer altınlara göre avantajlı hale getirir. Bu açıdan olayı değerlendirdiğiniz zaman gram altının alış ve satıştaki fiyat farklılıkları çeyrek, yarım ve Cumhuriyet altını veya bilezik gibi diğer altın türlerine göre daha düşük seviyede ortaya çıkar. Diğer yandan bankalardan da yatırım amaçlı gram altın satın almayı deneyebilirsiniz.

1603

Altında Düşüş Sürecek mi?

Altın fiyatlarıyla ilgili değerlendirmeler yapan uzmanlar son zamanlarda yaşanan düşüşleri de mercek altına aldı. 2020 yılında altının yatırımcılara %60’a yakın getiri sunduğu görülmüştü. 2021 yılında ise altın fiyatlarında önemli bir değişiklik olmadığı söyleniyor. Yılbaşından itibaren bakıldığı zaman 30 dolarlık bir geri çekilmenin olduğu ortaya çıkıyor.

Aşılamanın başlaması, Çin’de yer alan aşıların bazı Avrupa ülkeleri tarafından alınarak aşılamaya geçilmesi ve hayatın normale döneceğiyle ilgili beklentiler altının ons fiyatında geri çekilmelere yol açıyor.

Şu an altının ons fiyatının 850 dolar seviyelerinde olduğunu belirten uzmanlar, arzın talepten meydana gelen dalgalanmalardan oluştuğunu söylüyor. Dünya piyasalarında ise sakin seyir sürüyor.

Altın Fiyatları Düşecek mi?

Önümüzdeki günlerde düşüşün devam edeceği ve bir miktar yukarıya doğru çıkılacağı düşünülüyor. Aşılamaya rağmen mutant virüs kaynaklı sebepler altının düşüş sürecine etki ediyor ons fiyatlarının 1900’lü rakamlara tekrar çıkabileceği söyleniyor.

Türk Lirası ve dolar kurunun dengelenmeye başlaması da altın fiyatlarını etkiliyor. Uluslararası yatırımcılar Türkiye’ye güven duymaya başladıkları andan itibaren altın tekrar yükselişe geçebilir.

Altın Fiyatları Yükselecek mi?

Dolar fiyatlarının gerilemeye başlamasıyla altın fiyatlarında TL bazında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Uzmanlar dünyada altın fiyatlarında önemli bir değişiklik olmadığını söylüyor. Türk Lirası olarak konuya bakıldığı zaman 500 liraya yaklaşmaya başlayan altının tekrar 420 TL seviyelerine gerilediği görülüyor.

Bu durum Türk Lirası’nın değer kazanması ve yabancı paraların kurlarının gerilemesine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Ekonomi yönetimine karşı bir güven olduğunu belirten uzmanlar, Türk ekonomisinin yeni bir kriz dalgasıyla karşılaşmaması durumunda sürecin stabil gideceğini vurguluyor. Bu duruma göre iç ya da dış dinamiklere bağlı olumsuz bir durum yaşanmazsa senaryolarda aşağı yönlü gidişin zayıflayacağı ancak devam edeceği söyleniyor.

Altının daha aşağı seviyelere düşeceğini beklemeyen uzmanlar bir süre altın ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların yaşanacağına kesin gözü ile bakıyor. Ayrıca mutant virüs krizinin dünyayı sarmasıyla birlikte piyasalardaki hareketliliğin değişik bir rotayı takip edeceği düşünülüyor. Altına yatırım yapanların bir süre daha stabil giden süreci takip etmeleri ve güvenilir limandan vazgeçmemeleri tavsiye ediliyor.

ankara altın borsası android uygulaması
ankara altın borsası ios uygulaması

Ankara Altın Borsası Bu web sayfasının tüm hakları Ankara Altın Borsası LTD ŞTİ'ye aittir.